Tavuk Kavurma Tarifi ve Malzemeleri
19 Temmuz 2024

Tavuk Kavurma Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Kavurma

Tavuk kavurma, tavuk temelli sayısız yemek tarifi arasında özgün ve kendine has özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin başında; birçok tavuk yemeğinin kızartma şeklinde yapılmasının aksine, tavuk kavurmanın soteleme yöntemiyle hazırlanması gelir. Ayrıca, tarif sırasında tavuk kavurma sosunun önceden hazırlanıp soğutulması, ardından tekrar ısıtılarak pişirilmesi gibi aşamalardan dolayı, tavuk kavurma diğer çeşitlere göre daha özgündür. İlk bakışta tüm bu adımlar karmaşık ve zahmetli gibi görünebilir, ancak tavuk kavurma tarifi son derece basittir ve bu basitliği doğrultusunda akşam yemeklerinde sık sık tercih edilir. Yazının devamında da temel mutfak seviyesinde olan ve mutfak bilgisini geliştirmek isteyenler için tavuk kavurma tarifinin adım adım uygulanışı ve tavuk kavurma için gerekli malzemeler genel hatlarıyla anlatılmıştır. Kolay gelsin.

Tavuk Kavurma İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 adet soğan
 • 2-3 diş sarımsak
 • 700-800 gram kemiksiz tavuk eti
 • Yeterli miktarda tuz
 • 1 yemek kaşığı margarin
 • Karabiber
 • Kimyon
 • Kekik
 • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı salça
NOT: Yukarıda verilen malzeme miktarları; standart, yani 3-5 kişilik servisler için uygundur. Daha az veya daha çok sayıda servis yapacak olanların, malzeme miktarlarını göz önünde bulundurmaları ve kişi sayısıyla orantılı olarak ayarlamaları gereklidir.

Tavuk Kavurma Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Tavuk kavurma tarifine başlamadan önce yukarıdaki malzemelerin birtakım işlemlerden geçirilmesi ve tavuk kavurma tarifine uygun hale getirilmesi gereklidir. Öncelikle alınan tavuklar iyice temizlenmeli; tencerede pişirmeye uygun küçük parçalara dilimlenmelidir. Tavukların büyüklüğü; tavuk kavurma tarifinin istenen şekilde uygulanabilmesi açısından önemlidir. Tavukların büyük dilimler halinde pişirilmesi yemeğin çiğ kalmasına sebep olacağı gibi; gereğinden küçük dilimlenmesi de tavuk kavurmanın tadını bozabilir. Tavuklardan başka soğanların da iyice yıkanıp temizlenmesi ve ardından bir bıçakla küçük parçalara ayrılacak şekilde ince ince kıyılması gereklidir. Ayrıca dilimlenen bu soğanların bir kez kuvvetlice sıkılması ve çıktığı kadar suyunun çıkarılması gereklidir. İlerideki adımlar bu soğan suyu gerekli olacaktır. Son olarak sarımsaklar da iyice ezilip ufalanmalı ve pişirme işlemi için uygun küçüklükte parçalar haline getirilmelidir. Ayrıca; ilk tavuk karışımının hazırlanması için uygun bir kap ile tereyağı kızartmaya uygun ve tavukların da sığabileceği bir tavanın şimdiden hazır edilmesi yararlı olacaktır.

  • Yukarıdaki hazırlıklar yapıldıktan sonra tavuk kavurma tarifine başlanabilir. İlk olarak tavuk marine edilecek ve tavuk kavurma yapmak için kullanmak üzere dinlendirilecektir. Bunun için; önceden temin edilmiş olan kabın içerisine, soğanlar dilimlenirken elde edilen soğan suyu dökülür. Daha sonra dilimlenmiş olan tavuklar da bu kabın içerisine boca edilir. Tavukların ardından toz haline getirilen sarımsak da kabın içerisine dökülür. Daha sonra dökülen bu iç malzeme göz kararıyla özleşene ve homojen oluncaya kadar elle karıştırılır. İlk eklenen malzemeler karıştırıldıktan sonra 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı salça, karabiber, kimyon, kekik, varsa eklenmek istenen diğer baharatlar ve tuz da kabın içerisine dökülerek aynı yöntemle karıştırılır. Tuzun, bu tavuk kavurma karışımının içerisinde iyice çözünmesi ve özleşmesi çok önemlidir. Aksi takdirde tavuk kavurma, istenen tatta olmayacaktır. Diğer malzemelerin ise göz kararıyla karıştırılması ve tatlarının bir olacak duruma getirilmesi yeterlidir. Böylece; tavuk kavurma için gerekli marine sosu hazırlanmış olur. Hazırlanan bu sosun üzeri bir peçete, streç film vb. gereçle kapatılır ve buzdolabına konur. Buzdolabında bu tavuk kavurma sosu, 1,5 saat kadar dinlendirilmelidir. Bir yarım saat kadar daha az süre de bekletilebilir ama, bu sos buzdolabında ne kadar bekletilirse; tavuk kavurma da o kadar lezzetli olacaktır.

  • Tavuk kavurma tarifinde bir sonraki adım ise hazırlanmış olan sos üzerinde birkaç hazırlık yapılması ve ardından pişirilmesidir. Pişirme işlemi için seçilen tencere alınarak içerisine yeterli miktarda tereyağı konur ve ocakta erimeye bırakılır. Tereyağı iyice eriyip tencerenin tüm yüzeyini kapladıktan sonra; buzdolabında bekletilmiş olan tavuk kavurma sosu bu tencere içerisine dökülür ve böylece pişirme işlemine başlanır. Pişirme işleminin kısık ateşte yapılması tavsiye edilir. Kısık ateş, yüksek ateşe göre tavuk kavurmanın kendi içerisinde daha verimli özleşmesini ve tadının daha yoğun olmasını sağlayacaktır. Pişirme işleminin süresi için gerekli işaret ise; tavukların sulanması ve büyüklüklerinin azalmasıdır. Kapalı ve kısık ateşte pişmekte olan tavuk kavurma, arada sırada kontrol edilir; bu hale geldikten sonra da ocaktan alınır.

  • Pişirilen tavuk kavurma tabaklara konur ve istenen yemeklerin yanında, istenen tarzda servis edilir.

  • Tavuk kavurma tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Candan

19 Temmuz 2024 Cuma

Bu tavuk kavurma tarifini denemeyi düşünüyorum ama sosun buzdolabında dinlendirilmesi ne kadar önemli? Daha az süre bekletirsem tadı çok fark eder mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Candan,

Sosun buzdolabında dinlendirilmesi, tavukların marinasyon sürecini tamamlaması açısından oldukça önemlidir. Bu süre zarfında tavuklar, sosun lezzetini daha iyi emer ve daha lezzetli bir sonuç elde edersiniz. Eğer daha az süre bekletirseniz, tavuklar sosun tadını tam olarak çekemeyebilir ve bu da yemeğin lezzetini etkileyebilir. Ancak, zamanınız kısıtlıysa en azından bir saat bekletmek yine de bir fark yaratabilir. Ideal olan, tarifte belirtilen süreye uymaktır.

Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni